Serwery i domeny

Serwer można przyrównać do komputera z dużą mocą obliczeniową, który udostępnia w sieci usługi. Aby mógł to robić musi posiadać przynajmniej dwie karty sieciowe. W kontekście stron internetowych serwer oznacza usługę, która umożliwi nam wyświetlenie naszej strony internetowej w sieci. Na Polskim rynku jest wiele firm hostingowych, które udostępnią nam taką usługę. Są to przede wszystkim linuxpl.com, home.pl, nazwa.pl, uti.pl, ovh.pl.

Jaki hosting jest najlepszy?

Osobiście współpracujemy od kliku lat z firmą linuxpl.com, która jak do tej pory nie zawiodła nas w czynnościach administarcyjnych. Jeżeli się na tym nie znasz i chcesz powierzyć swój serwer do skonfigurowania specjalistom to zapraszamy do kontaktu. Oferujemy atrakcyjne stawki roczne za hosting:

Współdzielony

120 zł / rocznie


Miejsce na serwerze tuż obok innych firm

Zdalne zlecanie dodawania poczty

Zdalne zlecanie dodawania dostępów

Brak dostępu do panelu Direct Admin

2 GB miejsca

Brak SSH

Prywatny

200 zł / rocznie


Dedykowane miejsce na serwerze

Możliwość osobistego dodawania kont pocztowych

Możliwość osobistego generowania dostępów

Dostęp do panelu Direct Admin

4 GB miejsca z możliwością zwiększenia

Połączenie SSH

Czy serwer obsługuje tylko stronę internetową?

Otóż nie, w pakiecie możemy skonfigurować do 10 kont pocztowych oraz dać specjalne dostępny do serwera FTP czyli miejsca gdzie możemy przechowywać nasze pliki w sieci. Aby się do nich dostać musisz się połączyć specjalnym programem np. filezilla ( Przy skorzystaniu z naszych usług poradnik gratis).

Dlaczego warto korzystać z serwera FTP?

- Bezpieczeństwo – wszystko odbywa się na twoim serwerze i jesteś jedyną osobą jaka ma dostęp do tych plików (oczywiście możesz nadać więcej niż 1 dostęp do nich)

- Wygoda – Dostęp do plików z każdego miejsca na świecie i z każdego urządzenia

- Dobra cena – W standardowym pakiecie dostaniesz aż 4GB miejsca na dysku sieciowym. Oczywiście zawsze istnieje możliwość dopłaty i zwiększenia miejsca

Czym jest domena i do czego służy?

Wiele osób kojarzy tą nazwę ale co się tak naprawdę pod nią kryje. Wytłumaczę to na przykładzie: Wykupujemy serwer, który nie ma nazwy (standardowo), i żeby się z nim połączyć potrzebujemy adresu ip (adres ip to unikatowy adres sieciowy zapisany w formie 4 oktetów np. 192.168.0.1) jednak nikt by nie pamiętał setek adresów ip (liczbowych) aby się połączyć ze stroną internetową na potrzeby ludzkości powstały domeny. Czyli zapisy adresów ip pod nazwami np. jak wpiszemy Google.pl a 216.58.215.67 to rezultat mamy taki sam. W obydwu przypadkach pokaże nam się strona Google.


Ile kosztuje Domena?

Cena domeny jest zależna od jej końcówki. Jeżeli chcemy wykupić domenę z końcówką .pl to zapłacimy standardowo 100 zł netto z konfiguracją na serwerze. Jeżeli wybierzemy koncówkę zagraniczną np. .de to zapłacimy 150 zł netto ponieważ domeny zagraniczne są zdecydowanie droższe od Polskich.

Gdzie można sprawdzić dostępność domeny?

Pamiętajmy, że nie możemy mieć każdej domeny. Domena wraz z jej rozszerzeniem jest unikatowa i nie ma możliwości wykupienia używanej. Co innego jeżeli ktoś kiedyś miał taką nazwę domeny a nie przedłużył jej, wtedy wraca ona na rynek i można ją zakupić na własny użytek.

Aby sprawdzić czy domena jest dostępna najlepiej wejść na stronę: https://linuxpl.com/ i wpisać w okno wyszukiwania nazwę jaka nas interesuje. Po chwili wyświetlą się nam wyniki z dostępnością domen.


Dlaczego warto wybrać serwer i domenę u mnie?

Wraz z zakupem otrzymujesz gwarancję oraz 4 miesiące administracje, w której mogę pomóc w konfiguracji poczty zarówno na serwerze jak i na programie pocztowym. Wyjaśnić i przedstawić podstawy obsługi serwera FTP. Zapraszamy do kontaktu